Home ଡାକ୍ତରୀ ଟିପ୍ସ ଅମରପୋଇ ପତ୍ର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କିଡ଼ନୀ ରୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଷ୍ଟୋନ /ପଥୁରୀ ବାହାରି ଯାଇଥାଏ

ଅମରପୋଇ ପତ୍ର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କିଡ଼ନୀ ରୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଷ୍ଟୋନ /ପଥୁରୀ ବାହାରି ଯାଇଥାଏ

ପେଟରେ ପଥର ଜମିବା ହେବା ଆଜିକାଲି ଏକ ସାଧାରଣ କଥା ହୋଇଗଲାଣି ଯଦି କାହାକୁ ପଥରୀ ହୋଇଯାଏ ତାକୁ ବହୁ କଷ୍ଟ ସହିବାକୁ ପଡିଥାଏ I ଆଜି ଆମେ ଏହି ଅମରପୋଇ ମାଧ୍ୟମରେ କେମିତି ପଥୁରୀ ର ନିବାରଣ କରାଯାଇପାରିବ ତା ବିଷୟରେ କହିବୁ I ପଥୁରୀ ମହିଳା ଅପେକ୍ଷା ପୁରୁଷଙ୍କଠି 3ଗୁଣା ବେଶୀ ମିଳିଥାଏ I ବେଶୀ ସମୟ ପଥରୀ 20 ବର୍ଷରୁ ନେଇ 30 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ I ଏହାର ଲକ୍ଷଣ କଣ ଓ ନିବାରଣ କଣ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଇଏ ଏମିତି ଏକ ରୋଗ ଯାହା ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ବହୁତ କଷ୍ଟ ଦେଇଥାଏ I

ପ୍ରଦୂଷଣ ଓ ଭୁଲ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଫଳରେ ମଣିଷ ଭିତରେ ବହୁ ପ୍ରକାରର ରୋଗ ଜନ୍ମ ନେଇଥାଏ I ପଥୁରୀ ଵନିବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ୟୁରିକି ଏସିଡ଼ି ,ଫସଫେରିକି ଏସିଡ଼ି,କ୍ୟାଲସିୟମ ଓ ଅକଜେଲିକି ଏସିଡ଼ି ମିଳିବାରୁ I ଏହା କୌଣସି ଭି ମଣିଷକୁ ହୋଇପାରେ ଏମିତି କିଛି ନୁହଁକି କାହାକୁ ହବ କାହାକୁ ହବନି I ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ପଥୁରୀ ଥାଏ ଏକ ବଡ ପଥୁରୀ ଓ ଏକ ଛୋଟ ପଥୁରୀ I ଛୋଟ ବାଲା ପଥୁରୀ ବାହାରକୁ ବାହାରିଯାଏ କିନ୍ତୁ ବଡ ବାଲା ବାହାରକୁ ବାହାରିପାରେ ନାହିଁ ଯେଉଁ କାରଣରୁ ରୋଗୀକୁ ବହୁତ କଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ I

ପଥୁରୀ ହେବାର କାରଣ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ଖାଇବା ପିଇବା ସମୟରେ ଯଦି ମୂତ୍ର ଗାଢା ହୋଇଥାଏ ତ ପଥରୀ ହେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଏ ଓ ମୂତ୍ରାଶୟ ନାଳିରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଜମା ହେବାକୁ ଲାଗିଥାଏ ତାହା ପଥରୀର ରୂପ ନେଇଥାଏ I ଏହା ମୂତ୍ର ମାର୍ଗରେ ବାଧା ଦେଇଥାଏ ଓ ମୁତିବା ସମୟରେ କଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ ଓ ସେତେବେଳେ ରୋଗୀକୁ ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏକି ତାକୁ ପଥରୀ ହୋଇଛି I ଅମରପୋଇର ପ୍ରୟୋଗରେ ପଥରୀ ଆରାମରେ ବାହାରି ଆସିଥାଏ I

ଅମରପୋଇକୁ କୀଡୀନିଷ୍ଟୋନ ଓ ପ୍ରୋଷ୍ଟେଡ଼ ଗ୍ରନ୍ଥ ସହ ଜଡିତ ରୋଗର ନିବାରଣ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ମନାଯାଏ I ଏହାର ପତ୍ରକୁ ମାଟିରେ ପୋତିଦେଲେ ସେହି ଜାଗାରେ ଏହାର ଗଛ ଉଠିଯାଏ I ଏହାକୁ ସେବନ କଲେ 10-15ଏମ.ଏମର ପଥରୀ ମୁତ ସାହାଯ୍ୟରେ ବାହାରକୁ ବାହାରି ଯାଆନ୍ତି I ଅମରପୋଇର 3-4 ପତ୍ରକୁ ନେଇ ବାଟି ତାକୁ ଏକ ଗ୍ଲାସ ପାଣିରେ ମିଶାଇ ସକାଳେ ଓ ସନ୍ଧ୍ୟାବେଳେ ଜୁସ ଆକାରରେ କମ ସେ କମ ଏକ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଅନ୍ତୁ ତା ଛଡା ପତ୍ରକୁ ଚୋବାଇ ଓ ପକୁଡି ବନାଇକି ମଧ୍ୟ ଖିଆଯାଏ I

ଯଦି ସ୍ୱାସ୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହାକୁ ନିୟମିତ ଭାବେ ସେବନ କରେ ତାହାଲେ ସେ ବହୁ ସାରା ଚିନ୍ତାରୁ ଦୂର ହେଇପାରିବ ତା ସହିତ ଧ୍ୟାନ ରଖନ୍ତୁ ତମ୍ବାଖୁ ,ପାନ ଘୁଟୁକା ଆଦିରୁ ଦୁରେଇ ରୁହନ୍ତୁ I

ଯାହାକୁ ପଥୁରୀ ହୋଇଥାଏ ସେ କେବେବି ଚୂନ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ବହୁ ଲୋକ ପାନରେ ଚୂନ ଖାଆନ୍ତି I ପଥୁରୀ ହେବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ କ୍ୟାଲସିୟମ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ମିଳିଥାଏ I ଯାହାକୁ ପଥୁରୀ ଥାଏ ତାଙ୍କ ଶରୀରରେ ଜରୁରୀ ଠାରୁ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ କ୍ୟାଲସିୟମ ଥାଏ ତେଣୁ ଆପଣ ଚୂନା ଖାଇବା ବନ୍ଦ କରିଦିଅନ୍ତୁ I

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

ସେସୁ ରେ ଠିକା କମ୍ପାନୀ OEDC ର ମନମାନୀ ,କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଚୁପ ,ମାସ ମାସ ଧରି ଇପିଏଫ ବାନ୍ଧୁନି କମ୍ପାନୀ

ଆସନ୍ତା ଜୁନ 1 ତାରିଖ ରୁ ସେସୁ କୁ ଅଧିଗ୍ରହଣ କରିନେଉଛି ଟାଟା I ତେବେ ଏହାଭିତରେ ଶ୍ରମିକ ମାନଙ୍କ ଭିତରେ ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଯାଇଥିବା ବେଳେ ବିଶେଷ କରି ସେସୁ ରେ...

ୟୁଟୁବ ଚାନେଲ ରେ ଯୋଗ ଶିଖାଉଛନ୍ତି ଯୋଗ ଗୁରୁ ଗଣେଶ ଗୋଛିକାର

ଏବେ ଲକ ଡାଉନ ଚାଲିଛି ,ସମସ୍ତେ ଗୃହବନ୍ଦୀ ଥିବାବେଳେ ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ଦୈନିକ ଜିମ୍ ବା ଯୋଗ କରିବା ନିହାତି ଜରୁରୀ କିନ୍ତୁ ବର୍ତମାନ ସବୁ ଯୋଗ ସେଣ୍ଟର ବନ୍ଦ ରହିଛି,ବିନା...

ଲକ ଡାଉନ ରେ ମନ କିଣିନେଲେ ଅଭିନେତ୍ରୀ

ଏବେ ଲକ ଡାଉନ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ସମସ୍ତେ ଗୃହବନ୍ଦୀ ତେବେ ଏହି ଲକ ଡାଉନ ରେ ସହାୟତା ର ହାତ ବଢ଼ାଇ ପ୍ରସଂଶା ସାଉଁଟୁଛନ୍ତି ଅଭିନେତ୍ରୀ ଅନୁମିତା I ତାଙ୍କ ସହାୟତା ପାଇଁ...

15ବର୍ଷ ର ବଳିଦାନ ବୁଝିଲାନି ଚାନେଲ ,ବରିଷ୍ଠ କ୍ୟାମେରା ମ୍ୟାନ ଚାକିରୀ ଖଣ୍ଡେ ପାଇଁ ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଇ ଆଖି ବୁଜିଲେ

Odisha Exclusive ବ୍ୟୁରୋ // ଓଡିଶା ମିଡ଼ିଆ ଜଗତ ର ଜଣେ ଜଣାଶୁଣା ନା ସୁକାନ୍ତ ପାଣିଗ୍ରାହୀ I ଆଉ କିନ୍ତୁ ସେ ନାହାନ୍ତି ,ମେ 16ରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟ ହେଇଯାଇଥିବା ବେଳେ...