ଏଟିଏମ୍ ରୁ ପଇସା ଉଠାଇବା ସମୟରେ ଯଦି ଆକାଉଣ୍ଟସ ରୁ କଟିଯାଏ କିନ୍ତୁ ଟଙ୍କା ଆସେନି ,ଜାଣନ୍ତୁ କଣ କରିବେ

ଏମିତି ବହୁତ ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ହେଇଛି ଯେତେବେଳେ ଆମେ ନିଜ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏକାଉଣ୍ଟୁ ବା କୌଣସି ଅନ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏଟିଏମରୁ ପଇସା କାଢ଼ିବାକୁ ଯାଇଥାନ୍ତି ସେତେବେଳେ ଆମେ ପଇସା କାଢ଼ିବାର ସବୁ ପ୍ରୋସେସେ ଅନୁସରଣ କରିଥାନ୍ତି ଶେଷରେ ପଇସା ବାହାରିବାର ଆବାଜ ଆସିଥାଏ କିନ୍ତୁ ପଇସା ବାହାରି ନଥାଏ Iକିଛି ସମୟ ପରେ ନୋଟିଫିକେସନ ମେସେଜେ ମଧ୍ୟ ଆସିଥାଏ I

ତାପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ପତା ଲାଗିଯାଏକି ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏକାଉଣ୍ଟୁରୁ ପଇସା କଟିଛି ବୋଲି କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଟିଏମ କ୍ୟାସରୁ ପଇସା ମିଳିନାହିଁ I ଏହି ବିଷୟ ବଡ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇଥାଏ I ସେହି ସମୟରେ କିଛି ବୁଝାପଡିବନିକି କଣ କରିବା ଦରକାର I କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଷ୍ଟେସନ ଯିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ କାରଣ ଆର.ବି.ଆଇ.ଏହି ସବୁ ଈସୁକୁ ଧ୍ୟାନ ଆଗରେ ରଖି ଗାଇଡିଲାଇନିସି ତିଆରି କରିଛି I ଗାଇଡିଲାଇନିସି ଅନୁସାରେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପଇସା ଏଟିଏମରେ ବାହାରେ ନାହିଁ ତାହେଲେ ଆପଣ ଏହାର କମ୍ପ୍ଲେନ କରିପାରିବେ Iଗାଇଡିଲାଇନିସି ଅନୁସାରେ ଆପଣ ନିଜ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏଟିଏମ ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କ ର ଏଟିଏମ ବ୍ୟବହାର କରିବା ସମୟରେ ଯଦି ପଇସା ନବାହାରେ ତାହେଲେ ଆପଣ ପାଖରେ ଥିବା ଯେକୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ କରିପାରିବେ I ଯଦି ଛୁଟି ଦିନ ହୋଇଥାଏ ବା ବ୍ୟାଙ୍କ ବନ୍ଦ ରହିଥାଏ ତାହେଲେ ଆପଣ ବ୍ୟାଙ୍କର କଷ୍ଟମ୍ବର କେୟାରକୁ କଲ କରନ୍ତୁ I ତାପରେ ଆପଣଙ୍କର କମ୍ପ୍ଲେନ ନିଆଯିବ I ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରି କରିବା ପାଇଁ ଗୋଟେ ସପ୍ତାହ ଲାଗିଥାଏ Iଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଫେଲେ ହୋଇଥିବା ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନ ବିଲିକୁ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ରଖନ୍ତୁ I ଯଦି ସ୍ଲୀପିରେ ମିଳେକି ଆପଣ ବ୍ୟାଙ୍କର ଷ୍ଟେଟମେଣ୍ଟକୁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ତାହେଲେ ଆପଣ ବ୍ରାଞ୍ଚରେ କମ୍ପ୍ଲେନ କରି ଫଟୋକପି ସହିତ ସ୍ଲୀପିକୁ ଆଟାଚ କରିଦିଅନ୍ତୁ I ଯେଉଁଥିରେ ଏଟିଏମର ଆଇଡି ,ଲୋକେସନ ,ସମୟ ଓ ବ୍ୟାଙ୍କ ତରଫରୁ ରେସ୍ପନ୍ସର କୋଡ଼ ଇତ୍ୟାଦିର ପତା ମିଳିଯାଏ I ଆପଣଙ୍କ କମ୍ପ୍ଲେନ ପରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏଟିଏମରେ ଲାଗିଥିବା ସିସି ଟିଭି ଫୁଟେଜକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିଥାଏ Iଯଦି ଆପଣଙ୍କର କମ୍ପ୍ଲେନର କୌଣସି ଆକ୍ସନ ମିଳେନାହିଁ ତାହେଲେ ଆପଣ ଗୋଟେ ସପ୍ତାହ ପରେ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗି ଲୋକପାଳ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ କରିପାରିବେ I ଯଦି କ୍ୟାମେରା ଫୁଟେଜରୁ ଏହା ମିଳେକି ପଇସା ଏଟିଏମରୁ ବାହାରୁ ନାହିଁ ତାହେଲେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆପଣଙ୍କର ଫାଇନି ସହିତ ଡେବିଟି ହୋଇଥିବା ପୁରା ପଇସା ଫେରାଇଦେବ I

Leave a Comment